Гаечный ключ – история создания и виды незаменимого инструмента.
Конструкції та типи гайкових ключів
Гайковий ключ - історія створення та види незамінного інструменту.
Історія створення.
Ми всі бачили, тримали і користувалися гайковим ключем або його різновидом, але мало що знаємо про його створення та еволюцію.
Перші згадки про гайковий ключ з'явилися ще у 15 столітті. Однак широкого поширення вони набули в період технічної революції починаючи з середини 19 століття. Саме тоді масово знадобився інструмент для прикручування/відкручування гайок. Однією з перших фірм, яка зайнялася масовим виготовленням гайкових ключів, була фірма Mauser, так так та сама компанія, яка стала відомою своєю стрілецькою зброєю. При цьому існує величезна кількість патентів на різні види гайкових ключів від великих заводів і дрібних майстерень.
Найскладнішим питанням були типорозміри ключів. Кожен виробник робив розміри на свій розсуд. І тільки наприкінці 19 століття намітилася стандартизація розмірів - метрична та дюймова.
Розвиток гайкового ключа.
Достеменно відомо тільки про кілька патентів на вдосконалення гайкового ключа. Едвін Берд Баддінг запропонував конструкцію ключа з переставними губками (прабатько розвідного ключа).
Ле Руа-Трібо - винайшов і запатентував ідею розсувного ключа, а Юхан Петтер Юхансон доопрацював конструкцію і додав до нього "черв'як"
Конструкції та типи гайкових ключів
Існує кілька основних типів гайкових ключів: монолітні, розвідні, складові та зі специфічним профілем.
Монолітні
Ріжковий
Ріжковий ключ - ключ має відкриті робочий профіль U-подібної форми і охоплює кріпильну деталь. Найчастіше ріжкові ключі двосторонні та мають близькі за значенням типорозміри.
Ріжковий ключ відрізняється простотою використання та універсальністю. Одним із недоліків ріжкового ключа є мала пляма прилягання до капелюшка болта (гайки), що призводить до збільшення навантаження на краї робочого профілю, що, в своєю чергою, призводить до деформації та зім'яття кутів.
Накидний (Кільцевий) -
Накидний ключ має робочий профіль, який щільно охоплює кріпильну деталь. Накидні ключі так само найчастіше двосторонні і мають близькі за значенням типорозміри.
Відмінною особливістю накидного ключа є велика площа плями прилягання, що дає змогу збільшити ефективність застосування.
Накидні ключі мають 6 або 12 граний профіль. Більшого поширення набули 12-гранні накидні ключі - адже для перекидання його досить повернути ключ тільки на 30 градусів (на відміну від 6-гранного - необхідно повернути його на 60 градусів).
Останнім часом великого поширення набули накидні ключі з храповим механізмом (тріскачкою), які дають змогу працювати, не переставляючи ключ. Так само є ключі оснащені карданним валом - це дає змогу працювати у більш важкодоступних місцях.
Звісно з'явилися універсальні ключі, які поєднують у собі ріжковий і накидний ключ. Комбіновані ключі часто мають один типорозмір.
Рожкові, накидні та комбіновані ключі бувають як і прямі, так і вигнуті.
Торцевий
Ріжкові ключі є чудовим інструментом, проте ними досить складно працювати у важкодоступних місцях (наприклад, у заглибленнях). Так з'явилися торцеві ключі. Даний тип ключів так само ділитися на два види вигнуті і прямі.
Звичайно, під час вибору ключів основним параметром є типорозмір. А оскільки припустити, який типорозмір знадобитися для виконання тих чи інших робіт складно - багато хто воліє купувати набори ключів. Такі набори можуть складатися з різної кількості ключів і відрізнятися способом зберігання - в тканинному чохлі або в пластиковому кейсі.
Іншим типом ключів є розвідні та складові ключі
Розвідні ключі - це еволюція комбінованих ріжкових ключів змінного розміру, в якому одна губка є нерухомою, а інша переміщується за допомогою механізму (у просторіччі "черв'яком"). За допомогою переміщення однієї з губок інструменту змінюється і розмір ключа.
Трубні (газові, важільні) ключі являють собою різновид розвідного ключа. Конструкція "губок" інструменту дає змогу щільно охоплювати деталь (зокрема й круглу). Цей ключ менш вимогливий до наявності фасок і граней. Типорозміри трубних ключів залежать від розміру самого ключа і дають змогу захоплювати деталі від 5 до 120 мм.
Переставний ключ зі свого боку є різновидом трубного ключа, в якому основною відмінністю є переставна вісь інструменту.
Складові ключі.
Основним представником цього різновиду є ключ "тріскачка". Народне "тріскачка" цей ключ отримав за звуки, що видаються в процесі роботи. А складеним ключ називається, тому що він складається з "незалежних" частин: рукоятки і вбудованого храпового механізму.
Храповий механізм має квадратний виступ, за допомогою якого до самої тріскачки і приєднуються головки різного розміру.
Тріскачка має дві незаперечні переваги - можливість роботи без переставляння ключа і можливість швидкої зміни головки для різного виду деталей.
Тріскачки діляться за розміром посадкового квадрата та кількістю зубців у храповому механізмі.
Посадочний квадрат має такі типорозміри
¼ дюйма - для насадок від 4 до 14 мм
⅜ дюйма - найменш поширений типорозмір. Підходить для насадок від 8 до 32 мм
½ дюйма - найпопулярніший типорозмір. Підходить для насадок від 8 до 32 мм
¾ дюйма - Підходить для насадок від 19 до 46 мм.
1 дюйм - для насадок від 36 до 80 мм (можливі головки і більшого розміру)
Кількість зубців у храповому механізмі може варіюватися від 24 до 72 зубців. Мала кількість зубців дає змогу прикладати більше зусиль до інструмента, а більша кількість зубців дає змогу зменшити робочий хід інструмента.
Так само для зручності користування "тріскачкою" інструмент буває оснащений кнопкою швидкого знімання головок, а також прапорцем-перемикачем напрямку руху роботи.
І як представник спеціальних ключів варто відзначити динамометричний ключ - цей ключ дає змогу зробити точний момент затягування. Такі специфічні роботи необхідні при застосуванні ущільнювачів і гумок, де дуже важливо не перестаратися.
Існує велика кількість пристосувань для ключів - подовжувачі, комірчики і перехідники, а також Г-подібні ключі зі специфічним профілем (зірка, TORX тощо). Але про це ми розповімо в іншій статті.
Сфера застосування гайкових ключів дуже широка. Звичайно, перше, що спадає на думку - це автомобільна галузь. Від складання деталей і приєднання частин кузова одна до одної до відкручування колеса. Однак, гайкові ключі використовують і в ремонті, будівництві, виготовленні меблів, під час проведення сантехнічних і слюсарних робіт і, звісно, на виробництві. Ба більше, навіть на Міжнародній космічній станції використовують деякі типи ключів.
Головним при виборі якості монолітних ключів є якість і виконувані завдання.
Якість ключа залежить від застосовуваного металу і точності у виготовленні. Хороший інструмент виготовляють з інструментальної сталі, що містить хром і ванадій.
На нашому сайті ви зможете знайти всі різновиди гайкових ключів, виготовлених з якісної хром валідної сталі з дотриманням всіх стандартів якості.
Ваш комментарий будет опубликован после проверки администратором.
В комментариях запрещены: